Pierre LOTI 'nin öz geçmişi

Asıl adı Louis Marie Julien VIAUD olan Pierre LOTI ünlü bir edebiyatçıdır. 14 Ocak 1850 tarihinde Rochefort sur Mer de doğmuştur. Protestan bir aileye mensuptur, kadının sözünün ağır bastığı bir evde büyüyen Loti resim ve müziğe yöneldi ve bu konuda da yetenekli oldu.

Gençliğinin en önemli etkileyici olayı deniz cerrahi olan büyük abisi Gustave’in Polynesie’den dönüsü oldu. Daha sonra abisi Indochine’nin Poulo Condor adasına atandı. Orada salgın hastalığa karşı savaşır ve isyan eder. Hasta haliyle gemiye bindirilip Fransa’ya havale edilir ve Hint okyanusunda vefat eder.

Ailenin en büyük maddi destekçisinin ölümüyle aile maddi bir sıkıntıya düşer. Ailesi Pierre Loti’nin bilim ve sanat okuluna girmesini istiyorlardı. Loti ise Ecole Navale sınavına hazırlanır. 17 yaşında Fransız deniz kuvvetlerine ( le Borda) girer ve ikinci senesinde 20 üzerinden 19 notuyla sınıfı geçer. İlk yolculuğu Jean Bart okulunda yapar. 15 Agustus 1870 yılında ilk terfisini alır.

Ekim 1871 de « La Flore » adındaki gemi ile Paskalya adasının yolculuğuna çıkar. Görevi ise manzara ve anıtların krokisini çizip beraberinde de açıklamalı bir rapor hazırlayıp deniz bakanına vermekti. Sonraki görevi Tahiti idi orada da Papeete’ti keşfetti.

Loti çocukluğundan bu yana günlük tutar. Yolculuklarında da bu günlüğe gittiği yerlerin krokilerini manzaralarını ve önemli yerlerini kaydeder. Aldığı maaş ailesinin borçlarına ve geçinmesine yetmez. Ailesine destek olmak için yaptığı resimlerini satar.

26 Haziran 1873 de Loti Senegalin Aviso Le Petrel’e gider. 1874 yılında Fransa’ya döner ve 1875’de Joinville’de jimnastik okuluna girer ve orada atletik eğitimi alır.

1876-1877 yıllarında ilk Türkiye gezisi Selanik ve Istanbul'da baslar. Orada Hatice diye bir bayanla tanışır ve onunla yasamaya baslar. İlk romanı olan Aziyade’nin kahramanı olmasını ister. Romanı 1879’da imzalamadan baskıya verir.

1881 promotion yılı, teğmen aşamasına geçer ve yayımlanma Roman d’un Saphi, orada edebiyat takma ad olarak Loti ve bundan böyle bütün eserlerinde takma adi yer alacak.

1883’de, Kardeşim Yves yayınlandı. Ayni senesi Pierre Loti, Goncourt akademisine seçildi. 1891 Fransız akademisi secim listelerinde yer alacaktır.

İki akademik secim arasında 1883’de Tonkin kampanyasını yapar. Çin deki kampanya sonunda da hazır bulunur. Sonrada Japonya’da ikamet etmeye baslar. 1886yilinda islanda balıkçısı « Pêcheur d’ Islande »adlı eserinin baskısı olur.

1887 yılında çok sevdiği Aziyade ‘nin mezarına İstanbul’a ziyarete gider. Bu ziyaret dönüsü sonrası doğduğu evin bir odasına Türk odası yapar ve odayı Türk mimari özelliğiyle inşa ettirir.

 1892 ve 1898 iki kez deniz kuvvetlerine 3 sene ara verir. Gemi komutanı olarak Hendaye’de Bidassoa adlı gemiyi yönetir. Orada bir mülk satın alır. Bask halkına ve ülkesine bağlanır. Buradan aldığı ilhamla Ramuntcho romanını yazar.

Nisan 1898, emeklilik ofisine, kaptan derecesiyle firkateyn rezervine atamasını yapar. Kendi isteğiyle, bakanlık kararıyla iptal olur, kaptan Viaud, Hint yolculuğuna çıkar ve Perse yabancılar bakanlık adına gider.

Japonya’da yine ikamet eder, sonra Indochine ve orada Angkor harabeyi ziyaret eder.

1903-1905 yılları arasında Le Vautour adlı gemiye komuta eder. İstanbul’daki Fransız Konsolosluğunun karakol gemisinde 1906’da Les Desenchantées adlı romanını yazar.

2 Agustus 1906’da kaptan derecesine yükselir ve 1907’de Mısıra yolculuk yapar.

14 Ocak 1910’da deniz kuvvetleri kariyerine son verir. 42 senelik aktif hizmet hayatında 29 gemiyle yolculuk yapmıştır.

Pierre Loti birkaç kitap daha yazar ve oğlu Samuel Loti editörlerle temasa geçer.

10 Haziran 1923 yılında Hendaye’deki evinde öldü. Cenazesi Rochefort’a getirildi. Burada da askerler tarafından devlet töreni düzenlendi. Tabutuna Fransız bayrağı örtülür. Cenazesi daha sonra vasiyeti üzerine Oléron adasına götürülür.

Saint Pierre d’Oléron adasındaki ailesinin evinin bahçesine defnedilir. Sade bir mezar yaptırılmıştır. Mezarının üstünde adının yazdığı bir küçük tas vardır.

*

Pierre LOTI’nin bazı eserleri :

 1879 :  Aziyade

1881 : Bir Sipahinin Romanı

1886 : İzlanda Balıkçısı

1887 : Madam Krizantem)

1890 : Bir Çocuğun Romanı

1891 : Acıma ve Ölümün Kitabı

1897 : Ramuntcho

1899 : Karanlık Yol Üzerindeki Yansımalar

1906 : Mutsuz Kadınlar

1913 : Can Çekişen Türkiye

1919 :  İlk Gençlik

1923 : Zavallı Genç Bir Subay